گزارش برنامه صعود به قله توچال

بنام هستي بخش

گزارش برنامه صعود به قله توچال  – ارتفاع *3964 البرز مركزي دربند

جمعه 25 اسفند ماه  1391 

معرفي

قله توچال در ارتفاعات شمال تهران و در جنوب البرز مرکزی واقع شده است که از شمال به آبادیهای زردبند – رودک – حاجی آباد – اوشان – ایگل و آهار و از جنوب به شهر تهران محاط می باشد . و توسط گردنه شهرستانک به قلل شاه نشین و بازارک و لوارک متصل می باشد .

خط الراس کوهستانی توچال با تشکیل یالهای فرعی و اصلی حدفاصل دو رودخانه بزرگ یکی در شرق به نام جاجرود و دیگری در غرب با عنوان کرج قرار دارد .

قلّه توچال، به دلیل نزدیکی به تهران، همواره شمار زیادی صعودکننده دارد. به همین دلیل مورد توجه بسیاری از کوهنوردان است. توچال از دیرباز مورد توجه ساکنان دامنه های جنوبی آن در شمال شهر بزرگ ری و شمیرانات بوده است. این کوه دارای پناهگاه نسبتا مجهز،تیم امداد مستقر در نقاط مختلف ،پیست اسکی وتل کابین است. مشهورترین و پر رفت و آمدترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب کلک‌چال، شروین، شیرپلا، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ‌چال هستند که همگی آن‌ها مشرف به تهران هستند.

پناهگاه شیرپلا از پناهگاههای قدیمی و مجهز ایران میباشد که دارای دو سالن برای غذا خوردی واستراحت کوهنوردان ،نمازخانه،کافه،سالن خواب عمومی وخصوصی ،سالن خواب مخصوص بانوان،اتاق خواب خانوادگی،باند فرود هلیکوپتر ،آب اشامیدنی و برق میباشد.

اما این امکانات دلیل بر امن بودن این کوه نیست وهمانطور که امار نشان میدهد یکی از پرحادثه ترين .کوه های ایران است.

صعود به توچال از مسیرهای مختلفی امکان‌پذیر است. مهم‌ترین این مسیرها عبارتند از:

1-   دربند، شیرپلا، سیاه‌سنگ، قلّه توچال (رایج‌ترین مسیر و مسير صعود برنامه(

2-  بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک‌چال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال

3-   ولنجک، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال

4-  درکه، پناهگاه پلنگ‌چال، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال

5-  دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال

6- همچنین از دامنه شمالی و از شکراب هم امکان صعود به توچال وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.*

در هنگام جستجو براي ارائه گزارش به دو مورد جالب مواجه شدم.

1- گزارشی,از صعود به قله توچال توسط شادروان استاد محمود اجل.به روایت از دست نوشته های دلنشین و موجز ایشان در سال 1306

2- ارتفاعات توچال اثری از استاد کمال‌الملک

tochal

گزارش برنامه

صبح جمعه  ساعت 5:15  تعداد 16 نفر ازدوستان و همنوردان اعضاي گروه هفت خوان البرز از كرج با يك دستگاه ميني بوس ( آقاي رنجي) بسمت دربند (مبدا صعود) براه افتاديم و ساعت 6:30  به دربند مي رسيم. قبل از شروع حركت، دقايقي را به نرمش و گرم كردن بدن اختصاص مي دهيم و صعود را از میدان سربند و از کنار مجسمه کوهنورد به سرقدمي آقاي برازنده آغاز می‌کنیم. (سعید مومن ولی صنعتی هم سرقدم هستند)در این قسمت از راه اگر به بالای سر خود نظری بیاندازیم تله سیژ دربند را مشاهده خواهیم کرد. در ادامه مسیر در سمت راست روستای قدیمی پس قلعه را مشاهده می‌کنیم و قهوه خانه‌های متعددی را در مسير مشاهده مي كنيم.

مسیر را به سمت کمپ هلال احمر ادامه می‌دهیم. پس از عبور از کمپ هلال احمر به ابتدای دره شیرپلا می‌رسیم(7:45)، از اینجای مسیر تا پناهگاه شیرپلا ،دره صخره‌ای می‌باشد و بايد دقت بيشتري برای صعود انجام داد، در مسیر بر روی صخره‌ها طناب‌هایی نصب شده که کوهنوردان از آن برای امنیت بیشتر استفاده کنند، مسیر را ادامه مي دهيم و به دره زیبای شیرپلا مي رسيم. بعد از عبور از مسیر صخره‌ای دره شیرپلا، بسمت پناهگاه شیرپلا حرکت می‌کنیم و به  پناهگاه می‌رسیم و استراحتي تقريبا 40 دقيقه اي براي صرف صبحانه داريم. ساعت 10:20  از پناهگاه شیرپلا مسیر را بسمت سه راهی (شیرپلا، توچال، دره اوسون) ادامه می‌دهیم.. به سه راهی كه می‌رسیم مسیر را به سمت توچال ادامه می‌دهیم. بعد از گذشت حدود یک ساعت و نیم به منطقه سیاه سنگ (چون این منطقه دارای سنگ‌های سیاهی می‌باشد به آن سیاه سنگ می‌گویند) و جانپناه امیری نزدیک می‌شویم. 3387 متر (تابلو فدراسیون)

جانپناه زنده یاد امیری که به همت خانواده ايشان بنا شده است، این کوهنورد در تاریخ ۱۳۷۳/۹/۱۹ در همین مکان بر اثر سانحه کوهنوردی فوت کردنند. (روحشان شاد و یادشان گرامی) بعد از کمی استراحت در جانپناه امیری به سمت قله توچال حرکت می‌کنیم، در این منطقه می‌توان قله توچال را در دور دست مشاهده کرد. کوهنوردان قدیمی به این منطقه ۷ ناز می‌گویند. در عبور از این منطقه، قله توچال چند بار در پستی و بلندی‌ها ظاهر و بعد محو می‌شود، و به همین دلیل می‌گویند  7 ناز.

در این ناحیه در تمامی فصلها باد بسيار شدیدی می‌وزد، به طوری که در بعضی مواقع حرکت بسیار سخت و دشوار می‌شود. البته در روز اجراي برنامه هواي صاف و آرامي را داشتيم. هرچند سردي هميشگي منطقه را بهمراه داریم.

ساعت 13:30 بر فراز قله ۳۹۶4 متری توچال پا می‌نهیم، قله اي با دو جانپناه در روی ان، تنها قله در ایران که در بلندای آن جانپناهی فلزی وگنبدی وجود دارد، قله‌ای که بر فراز آن می‌توان قله با شکوه دماوند و بسیاری دیگر از قله‌های مرتفع رشته کوه البرز  که در این دورنما از جهت شمالغرب بسمت شرق می توان علم کوه-شاه البرز- وروشت-آزادکوه-کلون بستک-سرکچال-خلنو-مهرچال-جانستون-کاسونک-پالون گردن ونرگسها را مشاهده کرد.

  برای بازگشت،ازمسیر ایستگاه ۷ تله کابین (3700) به سمت پائین حرکت می‌کنیم، و بعد از رسیدن به ایستگاه ۵* (3000)به منطقه ولنجک می‌رسیم. (1357-1353)

ساعت 18:30 مسیر برگشت را در پی می گیریم و حدود ساعت 20 هم به کرج می رسیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme