گزارش برنامه صعود به آزاد كوه

 گزارش برنامه صعود به آزاد كوه  – ارتفاع 4396 – البرز مركزي – وارنگه رود

پنج شنبه و جمعه – 23و24 خرداد 1392

سرپرست برنامه  : آقاي امیر لطفی نژاد

معرفی

نام و یاد آزادکوه همواره ما را به سوی آزادگی و بریدن از دنیای پر سر و صدا و شلوغ محیط اطراف و رها شدن و به طبیعت پاک و بی آلایش رفتن می کشاند.آزادکوه قله ای سرفراز و بلند از سلسله جبال البرز مرکزی و سومین قله مرتفع آن است.

موقعیت جغرافیائی

قله مخروطی شکل و منحصر به فرد آزادکوه چنان که از نام آن پیداست توسط دیواره‌های مرتفعی که از سمت شمال غرب و شرق آن را در بر گرفته‌اند، بر پا شده است و فقط یال جنوبی آن قله را به سایر ارتفاعات البرز و قللی چون یخچال، سرماهو و کمانکوه متصل می‌سازد و از سایر جهات کاملا آزاد می‌باشد. ( یخچال به ارتفاع 4194 – سرماهو 4165 و کمانکوه به ارتفاع 4234 متر )

آزادکوه در جنوب روستای نسن (Nesen) و جنوب غرب روستای کلاک بالا (kelak) از توابع شهرستان نور در استان مازندران است. به عبارتی دیگر می توان گفت در شمال استان تهران و در میان جاده های هراز و چالوس واقع شده است.

این قله از شمال به دره رودخانه بلده از شرق به دره کلاک از غرب به دره نسن و از جنوب به دره وارنگرود و قلل سرماهو محدود می باشد.

دامنه های شرقی شمالی و غربی این قله از شیب هایی دیواره مانند به ارتفاع تقریبی 500 متر ترکیب یافته اند. بر خلاف اکثر دیگر قله های البرز که توسط یال های مرتفع به قله های اطراف خود زنجیر می شوند آزاد کوه قله ای “آزاد” و مغرور است که بر فراز دره های عمیق اطراف قد علم می کند (فقط گردنه 3800 متری چورن از سمت جنوب شرق آزاد کوه را به کوه های اطراف آن متصل می سازد).

منطقه آزاد کوه يکي از چشمه‏های اصلي رودخانه هراز است که پس از گذر از مسافتي طولاني از سمت غرب به شرق در منطقه‏ای بنام دوآب بلده يا دو رود به شاخه ديگر هراز مي‏پيوندد و پس از گذشتن از آمل به دريای خزر مي‏ريزد.

نام گذاری
اسم آزادکوه توسط محلیان ساکن اطراف برای این کوه گذاشته شده ‌است و شاید دلیل این نام‌گذاری این باشد که این کوه به صورت مخروطی بوده و با ارتفاعات اطراف ارتباطی ندارد. علت نامگذاری با نام شاهزاده کج گردن هم کج بودن این کوه به سمت شمال است. این قله دارای دو شاخک شمال غربی و شمال شرقی است که روی هر دو آثار خرابه های باستانی موجود است که بر اساس مدارک مربوط به خرابه آتشکده‏های باستاني مي‏باشد.

آب و هوا
قله آزادکوه همچون سایر قلل البرز مرکزی تابع آب و هوای این ناحیه کوهستانی می باشد باد غالب روی آن از جناح غربی می وزد در پائیز و زمستان فوق العاده سردسیر با ریزش برف سنگین همراه که تا اواخر اردیبشهت ماه در منطقه باقی می ماند. بهار آزادکوه از خرداد شروع تا اواخر مرداد ماه به طول می انجامد و آب مصرفی در اغلب دامنه های مسیر صعود به وفور یافت می شود.

                                                                                                                              
 مسیرهای  صعود

۱/ مسير روستاى كلاك

۲/ مسير دره روستاى نسن

3/ مسیر دره روستای ناحیه

 4/ مسير دره وارنگه رود و گردنه سوتك: اين مسير طولانى از روستاى وارنگه‏رود در حاشيه جاده گچسر به ديزين آغاز مى‏شود.

 5/مسير صعود گرده شرقى

معرفی دره وارنگه رود

دره وارنگه رود دره ای زیبا و عریض است که طولانی ترین و در عین حال زیباترین مسیر صعود به قله آزاد کوه می باشد و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی سازمان محیط زیست قرار گرفته است. منطقه از پوشش گیاهی متنوعی برخوردار است. گیاهانی همچون شبدر وحشي – بوک ( به زبان محلي ) – ترشک – بومادران – – گرز-  کليک ( گل  رز زرد بسيار خوش بو که با آن  مربا درست مي کنند ) .  کرزنگ ( که براي بيماري قند  مي گفتند خوب است )-  جعفري وحشي و يا طبيعي – شويد وحشي  –  قارچ هاي بسيار بزرگ  خوراکي – گلپر ( گلپر هاي اين دره در خرداد ماه با ارتفاع نزديک به يک متر و 40 سانت رشد دارند)   و…  منطقه کاملا حفاظت شده و در فصول مختلف شاهد حیوانات گوناگونی مانند کل و بز – قوچ و ميش  از  جمله حيات وحش اين کوهستان ها هستند که  در تعرض شکار نيز قرار دارند .   همچنين خرس خاکستري  و  خرس قهوه اي نيز  در اين ارتفاعات ديده شده است.

در فصل زمستان زيبا ترين و تميز ترين برفهاي  دره اي را مي توان در اينجا مشاهده کرد. اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که برف های انبوه این دره گاهی خالی از خطرنبوده و آنرا به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است . در فصل بهار حاصل برف آبها  ثمر مي دهد  و تابلوهای بی همتائی از طیف رنگ سبز تیره گَون  ها تا  رنگ سبز فسفوريک شويد هاي وحشي همراه با  رز هاي زرد  و گل هاي  بنفش  را می آفریند. در جاي جاي  دره زيباي وارنگه رود و دامنه کوه هاي آن .  چشمه هاي آب معدني بسياري  این فضارا  لطیف تر می سازد.    رودخانه وارنگه رود رودخانه دائمي اين زير حوزه مهم و بسيار حياتي است . اين  رودخانه از دامنه هاي  غربي ارتفاعات پالون گردن ( آبخيز مشترک رود خانه لار و کرج  ) وارتفاعات  رستم چال ( آبخيز مشترک ريز آبهاي رودخانه هراز و کرج ) سرچشمه گرفته  و پس از عبور از  روستاي وارنگه رود تقريباٌ در 3 کيلومتري جنوب اين روستا پس از عبور از زير پل جاده ارتباطي(  ولايت رود – ديزين ) با رودخانه ولايت رود يکي شده و رودخانه کرج را تشکيل مي دهند . ماهي قزل آلاي خال قرمز از ماهيان بسيار با ارزش اين رودخانه سرد آبي است .

گزارش برنامه صعود به قله آزاد کوه

صبح پنج شنبه  ساعت 6:30   تعداد 19 نفر ازدوستان و همنوردان اعضاي موسسه فرهنگي ورزشي هفت خوان البرز از كرج با يك دستگاه مینی بوس از مسير جاده چالوس بسوي روستاي وارنگه رود (مبدا صعود) براه افتاديم و ساعت 8:25  به روستا مي رسيم.(ح 2300) پس از بستن و مهيا كردن وسايل ساعت 8:45 دقيقه صعود را  در امتداد مسير رودخانه  و در دل دره زيباي وارنگه رود با سرقدمی آقای طاهری و عقبداری آقای سی سی** آغاز مي كنيم. بعد از حدود یک ساعت پیمایش در کنار این رود زیبا و دقایق کوتاهی استراحت به دوراهی دره سوتک (یا بقول محلی ها دره شیر کمر) می رسیم و در کنار چشمه پر آب این محل صبحانه را صرف می کنیم و برنامه پیمایش امروز و زمان لازم را با دوستان مرور می کنیم.

در مسير دره شير كمر و در امتداد رودخانه چندين چشمه  با آب نسبتا فراوان كه در اين هنگام از سال در نوع خود جالب است ديده مي شود و همچنين منظره هاي بديع و گونه هاي مختلف گياهي و فراواني كم نظير آنها  در اين فصل زيباي سال و رنگهاي متنوع و دلنشين آنها كه ذهن خيالپرداز انسان را  بسوي نقشواره هاي زيباي بهار پرواز مي دهد و سختي مسير وطولاني بودن راه را تا حد زيادي از ذهن انسان مي برد.  نكته اي كه بايد در اينجا بدان اشاره كرد اين است كه بدليل حفاظت نسبي منطقه توسط محيط باني منطقه از پوشش گياهي  نسبتا غني و مناسبي برخوردار است و گونه هاي مختلف گياهي در آن ديده مي شد.

با هماهنگي و پيوستگي مشخصي بدون توقفهاي بيجا و با توجه به طولاني بودن مسير در این دره پر پیچ و خم که بیکباره ارتفاع می گیرد به حركت ادامه مي دهيم و ساعت 12:15 به محل محيط باني مي رسيم(3100).  در اين محل يك اتاقك فلزي بچشم مي خورد كه مشخص است كه اخيرا مورد استفاده قرار گرفته اند هر چند كه د راين زمان كسي را در آنجا نديديم. ضمن اینکه چشمه زیبای این محل و چشم انداز دل نشین آن همه اعضا را بشوق می آورد  و گروه دیگری از تهران هم در مسیر ملاقات می کنیم. حدود 30 دقیقه ای استراحت می کنیم و مسیر را به سمت گردنه سوتک ادامه می دهیم.

به گردنه سوتک می رسیم.در روبه رويمان قله های زيباي سوتك بزرگ،كمان كوه،سه چال و  سکه نوخودنمايي مي كنند. در  حاليكه هنوز منظره اي از قله زيباي آزاد كوه مشاهده نكرده ايم اين 4 قله زيبا و بويژه كمان كوه با ابهت و يژه و منحصر بفرد خو د نظر ما را بخود جلب كرده است. در این محل بعد از صرف ناهار(ساعت 15) پیمایش را ادامه می دهیم و در ادامه قله زیبا و با شکوه آزاد خود را بما نشان می دهد که اولین و زیباترین منظره این قله می باشد. با دوستان عکسهای زیبایی  به یادگاری می گیریم ودر ادامه  قلل زیبا ی یخچال و سرماهو را نیز در کنارمان می بینیم. در پای قله یخچال معمولا در این وقت سال برکه ای که حاصل از آب شدن یخچالهای دامنه آن می باشد بوجود می آید** و قرار است براي شب ماني از آنجا استفاده كنيم. اما مشاهده می کنیم که هنوز این برکه ها تشکیل نشده اند (بدلیل سردی هوا) هرچند تقریبا یخچالها بسرعت در حال آب شدن می باشند و از پراکندگی این آبها  اطرافمان را تماما آب گرفته است و در نهایت برای کمپ زدن محل نسبتا مناسبی را پیدا می کنیم.ساعت حدودا 19عصراست و باد نسبتا شدید و سردی می وزد و سعی می کنیم بسرعت چادرها را برپا کنیم. وبعد از حدود 10 ساعت کوهپیمایی استراحت مفصلی داشته باشیم. زمان كافي براي چادر زدن و استقرار در اختيار داريم و قبل از تاريك شدن هوا وارد چادر شده ايم. استراحت وشب ماني لذت ويژه اي برايمان بدنبال دارد . هواي نسبتا سرد فرصت استفاده از شب مهتابي و زيباي كوهستان  را از دوستان نمي گيرد . (ارتفاع حدود 3300)

درشب قبل برنامه فردا ، زمان حرکت و زمان احتمالی صعود به قله را با دوستان در میان می گذاریم وحدود ساعت 6 صبح آماده حرکت هستیم.

مسیر را ادمه می دهیم.ازاينجا به بعد تقريبا چشمه اي در مسير نديديم و فقط در انتهاي دره مي توانستيم اثري از آب كه حاصل از آب شدن يخچالهاي كوچكي بود مشاهده كنيم.

… مسير را بصورت تراورزي و بصورت صعود وفرود ادامه مي دهيم  ودرنهايت بعد از گذشتن از يك شيب نسبتا تند ** حدود 10 صبح به بالاي منطقه اي مي رسيم كه به زين اسبي معروف است . در این محل چهار نفر دیگر از دوستان را که از مسیر روستای کلاک بالا و صبح امروز وارد منطقه شده بودند می بینیم و بعد از احوالپرسی و استراحتی 15 دقیقه ای و آماده کردن کوله ها برای صعود نهایی، حرکت بسمت قله را آغاز مي كنيم (بغیر از گروه 7 خوان تقریبا 20 نفر دیگر را نیز  در مسیر بطور انفرادی یا گروهی در حال صعود یا فرود از آزاد کوه می بینیم)  حدود ساعت 12:15بعد از 2 مورد استراحت كوتاه در طول مسير به قله مي رسيم و بهمراه تمامي افراد عكسي مشترك و بيادگار مي گيريم و براي بهروزي ايران سرافراز سرودي بيادگار مي خوانيم.

هوا بسيار عالي  و بياد ماندني است (كه تقريبا در تمامي طول برنامه بهمين شكل بود)و در قله هم  بهمين شكل بود و حدود 30 دقيقه در آنجا حضور داشتيم و ساعت 12:45 از قله بسمت پايين فرود مي آييم .  ساعت  14 به محل زین اسبی می رسیم وپس از صرف ناهار و چند مورد استراحت در مسیرساعت 18:30 به روستاي زيباي كلاك بالا مي رسيم و ساعت:20 19 از روستا حركت كرده و ساعت 1 بامداد با توجه به ترافیک سنگین مسیر** به كرج مي رسيم و پس از يك صعود موفقيت آميزبه قله زيباي آزاد كوه در كنار دوستان و همنوردان گروه كوهنوردي هفت خوان البرز ، به اميد صعودهاي بهتر همه دوستان را به خداوند مهربان مي سپاريم.

اعضاي شركت كننده در برنامه( 23 نفر)

v      آقاي امير لطفي ن‍‍ژاد (سر پرست و گزارش)

v      آقاي داریوش طاهری (جلو دار) و همسر ،آقای جمشیدی وهمسر ،موریس خالقی و مژگان

v      آقایان عباس بختیاری،حمید سعد آبادی و مجید دهباشی (کلاک بالا)

v      آقایان  محمود لطفی( میاندار)، فرزین مهرانی ، حسین دهقان،امیر موسی پور( عقب دار)،حسین دهقان شعار(میاندار)، امیر محمدی، ناصر ذاکری و عباس شعبانی

v      خانمها فریبا محمدی و اکرم خدابخشی،معصومه خدایاری،ریحانه صفایی

v      آقای سی سی (عقب دار)

پشتيبان  : آقایان عباس شاه ابراهیمی و دکتر حمید رفیعی

سرپرست جایگزین:  آقای داریوش طاهری

هزينه برنامه : 16000 تومان براي هر نفر

سهم گروه     :  25000

به اميد ديدار

موسسه فرهنگي ورزشي هفت خوان البرز

 

۱ دیدگاه

  1. سلام امیر جان. ممنون از گزارش خوب و پربارت..
    بابت همه محبتهای خودت و دیگر همنوردان عزیز سپاسگزارم. این برنامه اولین صعود من به قله بود و از هر حیث برام ارزش و شیرینی خاصی داره.
    برات بهترینهای دنیا رو آرزو دارم..

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme