گزارش صعود به قله دار آباد

بنام مهربان بی همتا

گزارش صعود به قله دارآباد

 

دارآباد پیش از این یکی از روستاهای پیرامون تهران بشمار می‌رفت. دارآباد از سوی شمال به رشته کوه توچال، از جنوب به زمین‌های اقدسیه، از سوی شرق به جایی به نام باقلا‌زار و از غرب به بازوی توچال و زمین‌های رحمت آباد مشرف است. دارآباد پس از ساختن کاخی در زمان مظفرالدین ‌شاه قاجار در این آبادی، به شاه‌آباد دگرگون شد ولی بعدها دوباره نام پیشین به آن بازگردانده شد. هنوز کاریز(قنات) این محل به نام شاه‌آباد معروف است. گفته می‌شود پزشکان فرانسوی به خاطر بیماری آسم مظفرالدین ‌شاه قاجار، دارآباد را برای درمان بیماری به واسطهٔ آب و هوای خوبش مناسب دانستند. اطراف رودخانه دارآباد به دلیل وجود رطوبت زیاد در گذشته مکانی پر از درختهای طبیعی بوده است. دار واژه‌ای پهلوی به معنای درخت، چوب، الوار، تیر بام، و … بوده است و هنوز هم در برخی از مناطق فارسی زبان و حتی برخی زبانهای غیر فارسی مانند عربی از دارآباد به معنای مکانی پر از درخت است.در جنوب شرقی دارآباد تپه‌ای باستانی به نام سیمین قلعه قرار دارد که در آن کاوش‌های باستان شناختی نیز انجام گرفته ‌است. دارآباد دو قنات داشت که یکی از آن‌ها را به اقدسیه اختصاص داده‌اند و آب قنات دیگر به نام «سید آبگوشتی» که در شرق روستاست به تهران می‌رود. کوه‌های دارآباد که دو سوی این دهکده را در بر گرفته‌اند رشته اصلی توچال است که از دامنه شرقی آن تا قوچک ادامه دارد.

قله دارآباد یا مونگ چال یکی از شرقی‌ترین قلل رشته کوه توچال به ارتفاع تقریبی ۳۱۶۰ متر از سطح دریا می‌باشد این قله در شمال استان تهران شهرستان شمیران واقع شده است که آخرین قله خط الرﺃس کوههای شمیران از غرب به شرق است و برای دسترسی به آن کافی است خود را به میدان تجریش و از آنجا به دارآباد برسانید . اولین و بهترین مسیر این قله از روی یال شن سیاه می‌باشد که پس از عبور از یال درازلش و کنار پادگان به قله ختم می شود و مسیرهای دیگر از طریق یال‌های دره دارآباد صعود می‌شود.باید توجه داشت برای دسترسی به قله ممکن است در تابستان بتوان مسیرهای دیگری را هم انتخاب کرد که البته توصیه نمی شود؛ ولیکن در زمستان، باید حتماً از مسیر یال شن سیاه استفاده کرد، چرا که احتمال ریزش بهمن در سایر مسیرها زیاد است و تاکنون جان چند نفر را گرفته است. همچنین احتمال ریزش بهمن از بالای چشمه درازلش پس از بارش برف تازه وجود دارد.

گزارش برنامه:

طبق برنامه گروه، در تاریخ ۹۴/۱۲/۱۴ جمعه ساعت ۵ صبح اعضاء شرکت کننده در برنامه روبروی سینما هجرت حضور یافته و با ۲۰ دقیقه تاخیر با مینی بوس آقای رنجی بسمت تهران حرکت نمودیم. ساعت ۶/۴۵به دار اباد رسیده و با دوستان دیگر که با خودرو شخصی امده بودند همراه شدیم. پس از خوش امدگویی آقای برازنده، سرپرست برنامه، ساعت ۷ صبح گروه به سرقدمی آقای بختیاری و عقبداری آقای رهگذر حرکت را در هوای بسیار مطلوب اغاز نمود .بعد از عبور از مسیر سنگ فرش و کنار دکه ها مسیر را به سمت راست ادامه دادیم گروه بعد از یک ونیم ساعت به چشمه دراز لش رسیده و با نظر سرپرست برنامه گروه صبحانه را در این محل صرف نمود. ساعت ۹ صبح گروه حرکت را به سمت یال در مسیر ی با شیب تند ادامه داده و در ساعت ۱۰/۳۰ بر روی یال رسیده و قله نمایان شد. حرکت بر روی یال که در کنار برف های باقی مانده  ادامه داده و به لطف خدا و تلاش اعضاء در ساعت ۱۱ گروه موفق به صعود به قله داراباد گردید پس از گرفتن عکس های یادگاری، ساعت ۱۱/۳۰از مسیر شن سیاه از کنار سیم خار دار های پادگان قدیمی به سمت پایین حرکت کردیم .ساعت ۱۳/۳۰ به کنار دکه ها رسیدیم پس از استراحت و صرف نهار به طرف پایین امده و در ساعت ۱۶ سوار مینی بوس شده و ساعت ۱۷/۱۵ به کرج رسیده و برنامه به پایان رسید.

شرکت کنندگان در برنامه :اقایان سیدزاده – رفیعی – قرنلی – رهگذر – احمدی – خالو باقری – بختیاری –رایج – درستکار – بیات – مایلی

مهمانان اقایان : کریمخانی – دوستگان از گروه شهریار– اسکندری از گروه پرواز و اقایان صادقی – رضاییان –قاسمی پناه و خانم شکری

سرپرست برنامه : برازنده

جلو دار : بختیاری

عقبدار: رهگذر

تهیه گزارش : افشین مایلی

هزینه برنامه هر نفر ۱۷۰۰۰ تومان

۲۰۱۶۰۳۰۴_۰۶۵۶۴۸

۲۰۱۶۰۳۰۴_۰۷۲۶۴۰

P1010680

P1010681

P1010721

P1010724

photo_2016-03-05_12-16-08

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme