گزارش صعود به قله جارو(۱۳ اسفند۹۵)

بنام خدا
گزارش صعود به قله جارو ۲۱۴۰ متر

مختصری در خصوص شهرستان اشتهارد و روستای جارو :
اشتهارد یکی از شهرستانهای استان البرز می باشد که در ۶۳ کیلومتری جنوب غربی کرج قرار دارد . این شهرستان از شمال به ساوجبلاغ ( ارتفاعات حلقه دره و محدوده شهرستان نظر آباد) ، از جنوب به بخش زرند از توابع شهرستان ساوه (ارتفاعات قزل باش و محدوده شهر ملارد) ، از شرق به شهریار و بخش مرکزی کرج و از غرب به بوئین زهرا متصل می باشد.
روستای جارو :
روستای جارو در ۱۵ کیلومتری شرق شهر اشتهارد قراردارد که با یک جاده فرعی به طول ۵ کیلومتر از جاده اصلی به سمت جنوب و در دامنه ارتفاعات کوهستانی جارو قرار دارد. روستایی سرسبز و خوش آب و هوا در دل محیط کویری اشتهارد است. این روستا دارای پیشنیه قدیمی است که گواه آن قبرستان زرتشتیان روستا ، کوه شاه مردان و بزقعله در ارتفاعات کوهستان جارو می باشد. نام روستا ابتدا لویزان بود ولی به دلیل حملات متعدد راهزنان به این روستا در گذشته و دفاع و تهاجم متقابل اهالی روستا برای دفاع از خود به اهالی “مهاجمان” و به زبان محلی “جاران” گفته می شد که به مرور زمان به “جارو” تبدیل شده است.
روستای جارو در حال حاضر دارای ۱۷۵ خانوار و ۸۰۰ نفر جمعیت است . زبان مردم روستا تاتی است. شغل مردم روستا در گذشته سفالگری بوده که به مرور از بین رفته و در سالیان پیش هم به دامداری ، مرغداری و کشاورزی و اشتغال در کوره های آجر پزی سنتی مشغول بودند . ولیکن در حال حاضر به دلیل رشد شهرکهای صنعتی در اطراف روستا و شهر اشتهارد به اشتغال در کارخانجات این شهرکهای صنعتی روی آورده اند.
پوشش گیاهی :انواع درختان گردو ، بادام ، گیلاس ، آلبالو، داغداغان ، قازیاقی ، گل گاوزبان ، گیاه پنیرک ، آویشن ، پیاز کوهی ، کنگر ، پونه ، زالزالک
پوشش جانوری: گرگ ، کفتار ، خرگوش ، جوجه تیغی ، تشی و پرندگانی نظیر کبک ، کبوتر ، تیهو ، ، عقاب و شاهین و خزندگانی مانند مار ، عقرب ، رتیل ، انواع مارمولک و از همه مهمتر بزمچه که در ارتفاعات بیشتر مشاهده می شود.
مسیر دسترسی :روستای جارو در جاده اشتهارد و در بخش پلنگ آباد بعد از شهرک صنعتی مهدی آباد ، در ضلع جنوب جاده و ۲۰ کیلومتری اشتهارد و ۲۵کیلومتری ماهدشت در دامنه کوه قرار دارد.
وضعیت آنتن دهی موبایل : در ابتدای دره گزنه آنتن دهی وجود ندارد ولی در ارتفاعات بالاتر در اغلب موارد آنتن دهی موبایل وجود دارد.
وضعیت آب : در داخل دره گزنه آب قنات و در دره چهل دختران در محل استراحت چشمه فصلی وجود دارد و در ارتفاعات دسترسی به آب وجود ندارد .هرچند طمع اب کمی شور است..
گزارش برنامه :
طبق برنامه فصلی گروه در تاریخ ۹۵/۱۲/۱۳ در روز جمعه ساعت پنج و سی دقیقه اعضاء شرکت کننده در برنامه در محل قرار ( روبروی بورس) حضور به هم رسانده و باوسیله شخصی به سمت روستای جارو حرکت نمودیم. در ساعت شش و سی دقیقه به روستا رسیده و دوستان گروه شهریار نیز به ما ملحق شده و گروه به سر قدمی اقای حسینی و عقبداری اقای رهگذر و سرپرستی افشین مایلی حرکت به سمت قله را اغاز نمود. با حرکت به سمت راست و گذر از جاده خاکی در انتها وارد دره پر درختی شدیم که در اخر باغات استخرو الاچیق زیبایی قرار داشت. پس از گرفتن چند عکس به مسیر ادامه داده و به مرور شیب بیشتر شده تا بر روی یال قرار گرفتیم . با ادامه مسیر در هوای بسیار مطلوب در ساعت هشت و نه دقیقه گروه موفق به صعود به قله ۲۱۴۰ متری جارو گردید. پس از گرفتن عکس های یادگاری ، مشغول صرف صبحانه شدیم ساعت نه و پنجاه دقیقه مسیر را ادامه داده و به سمت پایین حرکت کردیم پس از عبور از کنار قنات و استخر جمع اوری اب از باغات، که باغدران در حال کار در انها بوده عبور کرده و در ساعت یازده و بیست دقیقه به روستا رسیدیم. در ضمن از گروه شهریارکه جهت صرف نهار درکنار قنات توقف کرد جدا شدیم. سپس به سمت کرج حرکت کرده و ساعت ۱۲/۲۰ به کرج رسیده و برنامه به پایان رسید.
افراد شرکت کننده: خانم سبزواری
آقایان : رهگذر – حسینی – قرنلی – اکبر پور – یزدی – احمد قاسمی – زینعلی – حیدری – اصغر مرداد خانی – ناصر مراد خانی
پشتیبان برنامه : امیر خاکی فیروز
سرپرست برنامه : افشین مایلی
هزینه برای افراد نداشت .سهم گروه ۲۰۰۰۰ تومان

۲۰۱۷۰۳۰۳_۰۷۳۵۴۵

۲۰۱۷۰۳۰۳_۰۷۴۷۱۴

IMG_20170304_162836

IMG_20170304_162740

IMG_20170304_162833

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme