گزارش صعود به قلعه ارژنگ،طالقان(۶ اسفند۹۵)

به نام خدا

قلعه ارژنگ واقع در کوه ارژنگ یا ارچنگ در روستای میناوند از شهرستان طالقان واقع شده است.
در تاریخ دوازدهم بهمن ۱۳۸۱ بعنوان یکی از آثار ملی ثبت گردیده و قدمت آن به حدود ۱۵۰۰ سال میرسد.
قلعه ارژنگ در دوره اسماعیلیان ساخته شده و پایگاهی برای مقابله با حملات و جنگهای احتمالی در نظر گرفته شد، مصالح به کار رفته در این قلعه از سنگ و ساروج میباشد.
ارتفاع این قلعه که در بالاترین نقطه کوه ارژنگ قرار دارد ۲۸۶۴ متر از سطح دریا میباشد که از بالای قله نمای زیبایی از دریاچه سد طالقان و همچنین قلل(شاه البرز،مادیان کول،قطور سفید،کله سنگ و…)به خوبی قابل روئیت است و تنها مسیر دسترسی به این قلعه از جنوب شرقی و روستای میناوند میباشد.

گزارش برنامه: طبق تقویم گروه صبح جمعه ششم اسفند ۱۰ نفر از همنوردان به سرپرستی جناب رحیم قره داغی ساعت پنج و چهل دقیقه با ۳ عدد اتومبیل شخصی حرکت را از چهار راه هفتم تیر به سمت طالقان آغاز نمودیم،ساعت هفت و سی دقیقه به روستای میناوند رسیدیم که در حاشیه جاده مملو از برفی بود که هفته گذشته باریده بود. در انتهای مسیر جاده روستا و در جای مناسب پس از پارک اتومبیلها در ساعت هشت حرکت به سمت قله را به سرقدمی آقای قره داغی و عقب داری آقای رهگذر آغاز نمودیم،با توجه به بارندگی های خوب هفته های پیش از ابتدای مسیر برفکوبی انجام گرفت که این مهم توسط سرپرست توانا و با تجربه صورت میگرفت.
ساعت نه و چهل و پنج دقیقه در بالای آبگیر و در تلاقی دو مسیر پاکوب (زمستانی و تابستانی) توقف بیست دقیقه ای جهت صرف صبحانه صورت گرفت و ساعت ده و پنج دقیقه حرکت به سمت قله آغاز شد که از این به بعد در برخی از نقاط با شیب بسیار تند و برفکوبی همراه بود.
در نهایت به لطف خدا و تلاش دوستان ساعت یازده و جهل دقیقه در هوای مطبوع و نسبتا بهاری به قله رسیدیم و پس گرفتن چند عکس یادگاری و توقف بیست دقیقه ای به سمت روستا حرکت نمودیم ،در نهایت ساعت چهارده و چهل پنج دقیقه به روستا و محل پارک اتومبیل ها رسیدیم.
حرکت را به سمت کرج آغاز نمودیم که در همان ابتدای مسیر برگشت با توقف تعدادی اتومبیل در مسیرجاده به دلیل مراسم ختم و برف زیاد حاشیه جاده و نبود جای پارک مواجه شدیم که مجبور به توقف یک ساعت و پانزده دقیقه گردیدیم. به همین دلیل و تاخیر در حرکت ساعت هجده به کرج رسیدیم و برنامه به پایان رسید.

شرکت کنندگان: جناب رحیم قره داغی(سرپرست)و آقایان حمداله رهگذر،حمید رفیعی،مسعودخالو باقری ،محمود لطفی ،ذبیح اله قرنلی ،اکبرپور، حمید جلالو،احمد قاسمی و امیر خاکی فیروز

سهم گروه پنجاه هزار تومان در نظر گرفته شد.
گزارش برنامه: امیر خاکی فیروز

۱

۳

۱۰

۱۶

۲۲

۱۸

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme